دانشگاه آزاد مدعی روش های نوین مبارزه با بدحجابی

_ در چارچوب برنامه‌ی تازه‌ای که بی‌بی‌سی تهیه‌کرده است 100زن از سوی بی‌بی‌سی انتخاب‌شده و معرفی می‌شود. برنامه خبری شصت دقیقه نیز به معرفی این زنان می‌پردازد.

ازاین‌رو تارنمای فارسی بی‌بی‌سی نیز از مخاطبانش سؤالی پرسیده و گفته است ازنظرشان دختر خوب چه ویژگی‎هایی باید داشته باشد؟

در زیر تعدادی از دیدگاه‌های مخاطبان را می‌خوانید که از طریق فیس‌بوک٬ تلگرام و ایمیل برای‌ بی‌بی‌سی فرستاده‌اند.

***

میا نیا: چه دختر خوبی یعنی یک دختر کر و کور و لال باش بشین توی خونه هرچی من گفتم بگو چشم .چه دختر خوبی یعنی یک دختر آفتاب مهتاب ندیده تو سری خور بی زبان. از بس که دختر خوبی بودیم حالمون از خوب بودن و کسانی که باعث خوب بودنمان.

 

سمیه بهبودی: دختر خوب یعنی دختری که تمایلات خودشو به خاطر طرز فکر دیگران نادیده نگیرد.

 

نمیخوام دختر خوبی برای دیگران باشم! میخواهم آنگونه که خودم دوست دارم باشم!

 

مینو مانی: "چه دختر خوبی" بیشتر برای بستن دست و پای زنان و کنترل اونها براساس منافع عده ای بکار میره.

 

صدف خلیلی: در افغانستان دختر خوب مثل این است .که تمام تمایلاتش را قربانی کند.در زندگی شخصی خودش هیچ تصمیم نداشته باشد.

 

مریم امینی: من دختر خوبی برای پدر و مادرم بودم. زندگیم نابود شد.

 

اجازه نمی دم که دخترم مثل من باشه من فقط می خوام اون خوشحال باشه و خود واقعیش باشه...

 

زارا زی: دختر خوبی باش: یعنی هیچ کاری نمیکنی که بخوای برای ما دردسر درست کنی.

 

اصغر مصطفوی: دختر خوب شخصی است که فراتر از "این جا" و "اکنون" بیندیشد. او باید تمامی توانش را معطوف ارتقا و گسترش آگاهی های اجتماعی و فراسرزمینی خود بکند. این فرایند اینجا تمام نمی شود بلکه با انتقال آن به سایرین باید ادامه پیدا کند.

 

یک دختر خوب فردیست که با به کارگیری روش های مناسب و روزآمد، درجهت احقاق حقوق طبیعی خود مجدانه می کوشد. تمام حقوق بدیهی که او همواره در کشمکش ها و تلاطمهای سیاسی و در یا شرایط اجتماعی سهوا و در اکثر موارد عمدا مورد بی اعتنایی، بی توجهی و فراموشی قرار می گیرد.

 

دختر خوب یک نیرو پیش برنده فردی و اجتماعی است.

 

پرنیان حسینی:‌ دختر خوب بودن خوب نیست. باید تمام تمایلاتت، خواسته هایت رو در خود بکشی تا برای دیگران خوب باشی برای خودت باش هرچند برای من فقط میتونه در حد شعار باشه مجبورم برای دیگران دختر خوب باشم.

Image copyright MEHR

 

آرش: به نظر من ملاک یک دختر خوب هیکل و قیافه نیست. البته درست است که اینها همه تاثیر گذارند اما ملاک اصلی یک دختر خوب به ترتیب اخلاق ،حجب وحیا، وفاداری ومعنوی بودن اوست. صفات غیر مادی نقش اول را بازی می کنند. اگر دختری این صفات را نداشته باشد نمی توان به او گفت دختر خوب.

 

پریسا جاویدی: دختر خوب اول از همه چیز یعنی انسان خوب و یعنی دوست خوب یعنی فرزند خوب یعنی همسر خوب یعنی مادر خوب یعنی نور و روشنایی...یعنی چشمه جوشان عشق....یعنی صلح و دوستی....یعنی آرامش.

 

صوفیا از افغانستان: دختر خوب یعنى با شبکات اجتماعى سروکار نداشته باشى، اگر داشتى، عکست را در پروفایلت نگذارى، دوستانت همه دختر باشند. در موضوعى با کسى بحث نکنى.

 

دختر خوب نباید در مورد اینکه با چه کسى میخواهد پیوند همسرى ببندد حرف بزند. براى دختر خوب فامیل از میان خواستگار هایش یکى را انتخاب میکنند و دختر خوب هم بدون چون و چرا پیوند را مىپذیرد.

 

سونا کریمی: چه دختر خوبى به دخترى گفته میشه که معمولا از خواسته هاش صرف نظر کنه..طبق میل دیگران زندگى کنه...البته دختر خوب نباید خواسته هاشو آزادانه بیان کنه و مبادا باعث دردسر کسى بشه...و اگر دخترى براى خودش زندگى کنه و خوب باشه ناهنجارى کرده.

 

راحت نخنده،راحت نگرده، راحت زندگى نکنه...راحت نباشه!!! اینا معیارهایى براى یک دختر خوبه.

Image copyright BBC World Service

 

پولی شالی: دخترى که توان گرفتن حق و حقوق خود از جامعه اى داخلى و خارجى که پر از تعبیض و تعصبات جنسى است را داشته باشد و براى هر بى حرمتى و بى احترامى به مقام خودش و همنوع اش صدا بلند کند و هرگز بیننده و تحمل کننده نباشد.

 

فروزان نصیر: دختر خوب بودن در سرزمین من یعنی:به کمترین قانع باشی ، یعنی اعتراض نکنی، یعنی حرف اضافی نزنی، یعنی مثل یک برده آرام ومطیع از صبح تا شب مثل یک خدمتگار تمام عیار بشوری بپزی و لام تا کام حرف نزنی هرچه گفتند بپوشی حق انتخاب نداری ، بلند نخندی اگه نه مردم میگویند این یک چیزیش میشود و خلاصه دختر یعنی یک مشت خاکستر.

 

Saeede RH:‌ دختر خوب دختری هست که همیشه از خودش،از کارهاش،از تصمیماتش راضی باشه و هیچوقت حسرت گذشته و اشتباهاتشو نخوره.این میشه خوبه خودش.دختر باید خوبه خودش باشه

 

جیران صفر: چقدر سوال عجیبى معیار خوب بودن آدمها بسته به زمان و مکان دائما در حال تغییره مثلا دخترى که تو ایران خوب به نظر میاد تو پاکستان شاید بد به نظر بیاد تو آمریکا عجیب باشه تو اروپا شاید اصلا به نظر نیاد تازه دخترى که تو یک زمان و یک مکان خیلى خوب و مجلسى به نظر بیاد ممکنه ٥ سال قبل و یا ٥ سال بعد خیلى معمولى یا حتى بد به نظر بیاد یه سرى چیزهاى کلیشه اى هم که همیشه یا خوبه یا بد مثلا دروغ گفتن همیشه بده دزدى کردن بده راستگویى همیشه خوبه

 

Ibrako Persia: دختر خوب دختریه که خوب باشه چه برای خودش چه در نظر دیگران، اینا جدا از همدیگه نیستند کلا انسانیت همینه .

 

عین الدین محمدی: دخترخوب یعنی در هرجا که هست از هر قشر جامعه که هست دارا و ندار. دانشجو. بازیگر یا رئیس جمهور یا هرچی یک کم شرم وحیا در وجودش باشه

 

زلمی عبیدی: وقتی که متعلم است به دروس خود توجه کند ودر خانه به کار روزمره با مادرش ووقتی هم محصل شود در پوهنتون (دانشگاه)‌بجای مد و فشن به آینده مردم وطن و فامیلش فکر کند و همچنان وقتیکه ازدواج کرد به همسر وفرزندان خود توجه خاص کند چون در آن وقت مادر نیز میشود.

 

نوری نورزاد:‌ دختر خوب آن است که آگاهانه و منطقی مطابق اصول اسلام رفتار و عمل نماید نه کور کورانه

 

هاجر هاجر: از نظر من دختر خوب دختری است که با توهم زیبا بودن خودش رو وقف راضی کردن مردم و تعریف و تمجید های سو استفاده گردان نکند و خود را بازیچه دست یک مشت اراذل که برای فرو نشاندن عطش شهوت خود، خود را به او نزدیک می کند، نکند! دختری که از خود هدف دارد و هدفش را با قاطعیت دنبال می کند و لحظه ای حتی لحظه ای از وقت گرانبهای خود را صرف راضی نگهداشتن مردم کوچه و بازار نمی کند، هدفش والاتر از خرید و پرسه زدن توی بازارها و آرایش های غلیظ و به نمایش گذاشتن لبهای پروتز شده و باسن و سینه و دماغ های عملی و... است! تا کنون زنها به واسطه همین امیال پست و پایین شان نادیده گرفته شده اند و حتی در اروپا و آمریکا نیز انچنان که باید و شاید در عرصه های مختلف سیاسی و علمی و ... حضور ندارند.

 

سولماز آذر: همین قدر می دونم که نمی خواهم دخترم مثل من ( به گفته همه دوستان و آشنایان) دختر خوب باشه چون من تمام تفکرم رو مجبور بودم با مقیاس اطرافیانم هماهنگ کنم و طبعا تمام تمایلات و خواسته هام خفه میشد هرگز نمی گذارم دخترم مثل من بزرگ بشه

 

بهزاد شبانی:‌ دختر خوب دختریه که انسانیت داشته باشه و حقوق خودش رو بدونه از لحاظ بسیاری از افراد دختر خوب اونیه که حماقت لازم جهت سوء استفاده رو داشته باشه

 

Fari Ha: در افغانستان دختر خوب یعنی دختری که هر چی بزرگتر ها میگویند بگوید چشم

 

در افغانستان دختر خوب یعنی دختری که چادری (برقع) دارد. دختر خوب یعنی دختری که همه زندگیش را بخاطر مردم و حرف مردم پیش ببرد. دختری که بدون اجازه پایش را از خانه بیرون نمیگذارد زیر لت و کتک تیکه و پاره هم شود صدایش را بلند نکند. دختر خوب یعنی دختری که مرد حتی صدایش را هم نباید بشنود چون ایمان مردم ها را خراب میکند. دختر خوب یعنی دختری که فحش و ناسزا را تحمل کند و دم نزند. و خلاصه این تعریف دختر خوب در کشور من است . و اگر دختری صدایش را بلند کند حقش را بخواهد در مقابل زور گویی ایستاده شود برای یک زندگی ایده ال تلاش کند و اگر بخواهد برای خودش زندگی کند از این دختر به نام دختر خراب یاد میکنند. منم همین صفت دختر بد بودن را ترجیح میدهم و میخواهم دختر خرابی باشم از نظر این مردم تا دختر خوب بودن، و زندگی را زهر مار خودم نکنم.

 

سانا میرزایی: دختر خودش معنی خوبیه دیگه دنبال چه تعریفی باید بود

 

یاسمن نصرتی: دختر خوب بودن یعنی دختر غمگینی بودن

 

جاوید گلستانی: دختر خوب یعنی کسی که در قدم اول باید حجابش را مراعات کند تا عروسکی نباشد که از آن استفاده شخصی بکنند دختر خوب به مانند عسل شیرین است برای همسرش و به مانند زهر کشنده است برای مردان هوس باز.

 

Mahdis RB:‌ اگر دختر خوب رو یه دختر تووسری خور بدونید که قراره تو هیچ وضعیتی صداش در نیاد و همه چیزو از خودش دریغ کنه صرفا برای این که اطرافیان و مرد زندگی شو راضی نگه داره،بله!خدا رو شکر نسل همچین موجودی رو به انقراضه،باقی مونده های این نسل هم همه شون افسرده و سرخورده هستن!یه جک معروف هست که می گه:شاید شباهت دختر خوب و دایناسور این باشه نسل هردوشون منقرض شده،اما شباهت پسر خوب و پری دریایی ام اینه که هردوشون از اول افسانه بودن.