کتیبه های جعلی ارخون که هرگز ترکی نیستند ؟!


دروغ گویی پانترکدرباره سنگ نگاره های تیمره و کتبیه های اورخون - ترکی نبودن تمقاها و الفبای اورخون

این الفبا و نگاره ها در سرزمین سبا (یمن امروزی) و ایران کشف شده است و طبق گفته آقای دکتر محمد ناصری فرد پژوهشگر و استاد دانشگاه از ایران و غرب آسیا به شرق رفته است نه از مغولستان به سمت ترکستان!
جالب است این نگاره ها و الفبای اورخون از سغدیان ایرانی تبار به ترکها منتقل شده است یعنی ترکها حتی همان یک الفبا را هم ندارند.
خط اورخون به هیچ عنوان خطی ترکی نیست این خط چون اولین بار در مناطقی در مغولستان کشف شد به ترکان نصبت داده شد در صورتی که بعد ها طی تحقیقاتی مشخص شد که ترکها از طریق مسیحیان نسطوری سغدی‌زبان با این خط آشنا شده‌اند.
این الفبا از زمانی که در سال ۱۸۸۹ توسط نیکولای یادرینتسف در دره اورخون در مغولستان کشف شده و اورخون نام گذاری شد یعنی ترکان مانند همین الان که خطشان عاریه از خطوط فارسی و الفبای سیریلیک است در آن زمان ها هم از این خطوط استفاده میکرده اند. این خط برگرفته شده از خطوط الفبای آرامی بود.
آرامی سامانه‌ای نوشتاری بود مشتق‌شده از الفبای فنیقی که از سدهٔ هشتم پیش از میلاد به کار می‌رفت. حرف‌های این الفبا همگی به صورت همخوان بوده‌اند. همان طور که میدانید این خط الان توسط یهودیان اسراییل به کار میرود و خط یهودی یا عبری خوانده میشود.
بسیار مهم ، بخوانید و در سطح گسترده منتشر کنید .
تیتر خبر : کشف خطوط و علائم ترکی در سنگ نگاره های تیمره ( خمین )
انتشار یک خبر دروغین در ایسنا ، پاسخ مستند ما به این خبر

در روز دوشنبه 22 اردیبهشت 1393 خبری با تیتر بالا در خبرگذاری ایسنا منتشر شد . نگارنده خبر مدعی شده بود که در خرداد ماه ، تیم های تحقیقاتی از کشور ترکیه ( باستان شناسان پانترک ) برای بررسی این سنگ نگاره ها به منطقه سفر خواهند کرد .

لینک خبر

ایسنا - کشف خطوط و علائم ترکی در سنگ‌نگاره‌های تیمره

اما پاسخ ما به این خبر

این خبر از قول آقای دکتر محمد ناصری فرد ، پژوهشگر و استاد دانشگاه منتشر شده است . اما جالب هست که خود آقای ناصری فرد هرگز چنین نظری ندارد !!!

لینک ویدئوی آقای دکتر ناصری فرد را ببینید .

https://www.facebook.com/photo.php?v=851532021523503

جالبتر اینجاست که نگارنده خبر ، از کشف خطوط ترکی در سنگ نگاره های تیمره خبر میدهد ، حال آنکه مطابق گفته های خود شخص آقای ناصری فرد این خطوط ترکی نیستند ، و حتی نگارنده خبر ، با این شکل انتشار ، از حضور باستان شناسان کشور ترکیه برای مطالعه بر روی این علائم و خطوط ، در آینده خبر داده است . یعنی حتی پیش از حضور باستان شناسان ترک ( پانترک ) ، نگارنده خبر ،پیشاپیش خطوط و علائم را ترکی میداند !!!!

اما نکته اساسی در اینجاست که ، هرگز خطی بعنوان خط ترکی ، بطور منحصر بفرد ، وجود خارجی نداشته است . چه امروزه که گروه های مختلف زبان ترکی از حروف لاتین و عربی و روسی برای نگارش استفاده میکنند ، و چه در گذشته ، به آن شکل که در کتیبه اورخون دیده شده است .
لینک هایی که ارائه میشود انگلیسی هست ، اگر به زبان انگلیسی تسلط ندارید ، به لینک های فارسی بروید .

Orkhon inscriptions - Wikipedia, the free encyclopedia

توضیح درمورد خط و سنگ نوشته اورخون : در مورد کتیبه اورخون اینکه ، همانطور که بدون شک میدانید و متاسفانه ، مطابق تبلیغات پانترکیسم ، بعضی از عزیزان خودترک پندار ، این کتیبه را بعنوان فولکلور خود پذیرفته اند ، کتیبه اورخون قدیمی ترین متن به زبان ترکی هست که در دشت اورخون ، واقع در کشور مغولستان یافته شده است و قدمت این سنگنوشته به قرن 8 میلادی بازمیگردد . یعنی قدیمی ترین متن معتبر به زبان ترکی ، نه در ترکیه کنونی و حتی آذربایجان و ایران و حتی آسیای میانه ، بلکه در دشت اورخون و کشور مغولستان یافته شده است و متن آن درباره دو شاهزاده گوگ ترک ، به نام های "" کول تیگین "" و "" بیلگه خاقان "" بوده است .
کتیبه اورخون بوسیله نیکلای یادرینتسف کشف شد و بوسیله ویلهم توماسن رمزگشایی شد . اما جالب هست که بدانید که خط اورخون ، همان الفبای سغدی و در حالتی ویژه مورد کاربرد در الفبای زبان پهلوی بوده و الفبای سغدی خود برگرفته از الفبای آرامی بوده است . در لینک به بخش origins بروید .

Old Turkic alphabet - Wikipedia, the free encyclopedia

اقوام سغدی از اقوام ایرانی تبار شرقی بودند و به زبان های ایرانی میانه سخن میگفتند . خط سغدی همانطور که عرض شد ، برگرفته از خط آرامی بوده است .

Sogdia - Wikipedia, the free encyclopedia

Sogdian alphabet - Wikipedia, the free encyclopedia

یعنی خط سغدی ، در واقع خطی بوده که از طریق مسیحیان سغدی ، به ترک تبار های ترکستان شرقی ، در مغولستان و ترکستان چین ، یعنی ترک تباران اویغور ( بنیانگذاران امپراتوری ترکان اویغور ) منتقل شده است .

لذا خطی منحصر به فرد که بعنوان خط ترکی بشناسیم ، هرگز وجود نداشته است . آنهم با این سابقه که در خبر منعکس شده باشد . یعنی 2500 سال پیش از میلاد مسیح

به سابقه خط سغدی توجه کنید . 2500 سال پیش از میلاد !!!

که حتی خود این تصاویر ، حاوی نشانه های تمدن اولیه هست و تعدادی علائم و نه خط ، در تصویر دقت کنید ، همانطور که دکتر ناصری فرد در ویدئو توضیح داده اند ، این ها علائم هست و نه یک خط و سیستم نگارشی منظم ، که قدمت آن هم به 2500 سال پیش از میلاد میرسد ، یعنی دورانی پیش از شکل گیری تمدن های درخشان مکتوب در تاریخ !!! تصویر منتشره در ایسنا ، در بخش کامنت ها

چرا که حتی در خود متن خبر هم هست که البته نگارنده خبر ، کاملا هدفمند و ناشیانه ، این علائم را بعنوان خط تلقی کرده است و ناشیانه به این موضوع پرداخته که مشابه این خطوط را میتوان در جنوب شرق عربستان و در کتیبه های بلقیس و حتی در کشور یمن دید ، یعنی در جایی که خطوط آرامی ، دیر زمانی کاربرد داشته است و اصلا خطوط آرامی نه تنها در بابل و سوریه ، بلکه در بین اقوام باستانی یمن دیده شده است .

اما آیا دیرینگی خطوط آرامی به این اندازه هست ؟

خود این یکی از تناقضات جالب این خبر جهت دار و هدفمند هست . که البته شکی نداریم که خط اورخون که از خط سغدی هست ، دارای شباهت با خط آرامی هست ، چون ریشه خط سغدی ، همان خط آرامی هست .

در نهایت جالب ترین قسمت این خبر در آنجاست که به یک نان سنتی در ترکیه امروزی اشاره میکند ، آنهم ترکیه و یا حتی آذربایجان که هرگز هیچ سنگ نوشته و یا لوح و یا هر گونه نوشته ای به زبان ترکی که متعلق به پیش از هجوم عرب و یا حتی هجوم ترک تبار های سلجوقی در آن یافته نشده است !!!!
شگفتا که در متن خبر گفته شده که قرار هست که باستان شناسان ترکیه برای بررسی این آثار به تیمره سفر کنند !!!

سوال : آیا برای رمزگشایی کتیبه اورخون ، از باستان شناسان ترکیه استفاده شد ؟؟؟
آیا کشور ترکیه در امر باستان شناسی هرگز توفیقات آنچنانی داشته و یا هرگز موسساتی داشته که رتبه و یا اعتباری در دنیای باستان شناسی داشته باشند ؟
مگر جز این هست که بسیاری از مورخان و باستان شناسان کشور ترکیه ، تنها در جعل تاریخ استاد هستند ؟
آنهم در راستای پروژه ملت سازی در ترکیه امروزی ، که پیشتر عثمانی بود و پیشتر روم شرقی ، یا همان بیزانتیوم بود و پایتخت امروزی آن یعنی استانبول ، همان کنستانتینوپل روم شرقی میباشد .

بسیار جالب هست . یک خبر در یک خبر گزاری رسمی ، یا نیمه رسمی ، به این شکل منعکس شده است !!!
صدای پای پانترکیسم در رسانه ها !!!